Co si představit pod názvem KVH hranol

KVH hranoly využívá řada stavebních či dřevozpracujících firem. Co je to KVH hranol Pergoly Trutnov a kde všude se tento materiál uplatní?

Zkratka těchto tří písmen vznikla v Německu, v německém originále se jedná o „Konstruktionsvollholz“, tedy v překladu jako konstrukční stavební dřevěný materiál. Základ výrobku tvoří kvalitní proschlé dřevo, opracované řezáním a hoblováním povrchu, spojované speciálním drážkováním. Drážky se v odborné terminologii nazývají „cink“, jsou natolik husté a hluboké, že hranol spojí velmi pevně a houževnatě a ten si zachová své vlastnosti i ve velmi dlouhých délkách. Výjimečné nejsou ani třináct metrů dlouhé hranoly. Na trh se nejvíce dodávají délky pěti, osmi a zmíněných třinácti metrů. Ty se pak na místo musí dopravovat kamiony.

dřevěné hranoly

Kde se KVH hranol uplatní

Moderní dřevostavby – stavět domy ze dřeva, to neznamená jen provizorní obydlí z chudinských čtvrtí, ze dřeva se staví rodinné domy s tepelnou fasádou, nízkoenergetické stavby, mobilní dřevostavby a to vše vyžaduje konstrukční dřevo. Pokud se dřevo zužitkovává a zpracovává rozumně, neplýtvá se s ním, využívají se i dřeviny odumřelé nebo z polomů, pak nejde o výraznou ekologickou zátěž, ostatně tak je tomu se všemi ostatními stavebními materiály.

konstrukce krovů

Altány, pergoly, přístřešky – Spojením kratšího řeziva v delší kusy odpadá i nutnost výběru dlouhých stromů a tím pádem plýtvání dřevem pro výrobky, kde jsou dlouhé trámky (hranoly) nutností, jako jsou pergoly, garážová stání, přístřešky, kůlny či altány. Výhodou cinkového spoje je i vysoká pevnost, nejde tedy o podřadné výrobky, které by nebylo možné využít i pro tyto účely.

Podlahy, schodiště, nábytek – uplatnění KVH hranolů je velmi pestré a široké, jsou zapotřebí k základové konstrukci roštů u dřevěných podlah, při výrobě různých typů nábytku, jako jsou skříně, postele, komody, konferenční a psací stoly.