Slavný designér mění Ferrari za létající taxi

Frank Stephenson, který byl kdysi popisován magazínem Autoblog coby "jeden z nejvlivnějších automobilových návrhářů naší doby", se chystá v příštím měsíci zahájit provoz v Mnichově, aby zde mohl řídit navrhování nového typu vozidla.
Stephenson strávil více než 30 let navrhováním vozů pro světové značky, jako Ferrari, McLaren nebo BMW, ale nyní se domnívá, že další příležitosti spočívají v méně konvenčních způsobech dopravy, jako je například speciální elektrický letoun v rámci projektu Lilium. Sám Stephenson řekl, že k tomuto kroku jej přiměla myšlenka již nadále nenavrhovat automobily pro již tak přetíženou silniční síť. Lilium je jeden z několika startupových projektů, jejichž cílem je změna způsobu cestování, a to prostřednictvím autonomních létajících taxi operujících ve městech po celém světě.
noční panorama města
Mezi další společnosti, které se stejnou myšlenkou zabývají, patří letecký gigant Airbus a společnost Aeromobil se sídlem na Slovensku. Naproti tomu Uber a spoluzakladatel Googlu, Larry Page, vyjádřili již dřívě své ambice týkající se působení ve vesmíru. Generální ředitel společnosti Lilium prohlašuje, že jeho autonomní taxi (VTOL) by například mohla být schopna urazit cestu z newyorského letiště JFK na Manhattan nikoliv za jednu hodinu, nýbrž za několik minut. První prototyp vozidla absolvoval svůj první let již v loňském roce, nicméně jeho vývoj nadále pokračuje a potrvá ještě nějaký čas, než se stane realitou. Především bude třeba vyhovět přísným předpisům v oblasti letectví.
provoz taxi
Stephenson popisuje svůj počáteční vztah k projektu Lilium jako "magnetické propojení", které jej následně přimělo k tomu, aby se směle angažoval v nově vznikajícím průmyslovém odvětví. Ačkoli je prvním renomovaným automobilovým designérem, který se připojil k projektu autonomních létajících taxi, věří, že ostatní návrháři jej budou brzy následovat.