Svanetie – gruzínské Švýcarsko

Některá turistická místa jsou hojně navštěvovaná, a tudíž velice známá. Určitě se nikdo nezeptá na to, kde se nachází Mallorka nebo Řecko. Ale těch, kteří jedou na dovolenou do Svanetie, už bude určitě méně.
§  Přitom je Svanetie pro svou krásu nazývána gruzínským Švýcarskem.
Svanetie je historická provincie Gruzie, která se rozkládá ve vysoké nadmořské výšce. Po celém území jsou pozůstatky nejen středověkých vesniček, ale i další historické památky. Díky tomu byla Svanetie zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
gruzie staré chrámy

Svanetie z ptačí perspektivy

Tato země je čím dál více navštěvovaná turisty ze všech koutů světa, a tak hrozí, že se ráz země změní tím horším způsobem. Pokud byste do těchto míst zavítali, jednou z věcí, kterou určitě oceníte, je možnost ubytování téměř v každé druhé chalupě. Jestliže nejste nároční, pak vám bude určitě stačit jeden pokoj, který je vyhrazen právě pro turisty. Náročnějším cestovatelům je nabídnuto ubytování v luxusních hotelech s úchvatnou vyhlídkou v hlavním městě Mestii. V tomto městě mají dokonce i letiště, na které několikrát do týdne dosedne letadlo z Tbilisi. Tato doprava je tu nutnou záležitostí. V zimě bývá město odříznuto od světa a není tedy možné se sem dopravit jiným způsobem.
o   V okolí Mestie jsou značené trasy, které jsou různě dlouhé.
o   Můžete se vydat na půl dne nebo také na dlouhou túru.
vrcholy hor
Pokud máte trénované nohy, doporučuje se návštěva hor.Terén je trochu náročnější. Nejprve stoupáte v prudkých serpentinách lesem a poté horskými pastvinami. Dojít co nejvýš ale stojí rozhodně za to. Výhled je fascinující. Jestliže se rozhodnete nohy nešetřit a dojít co nejvýše, odměnou vám bude pohled na jezírka Koruldi. Ta jsou položená v nadmořské výšce dvou tisíc sedmi set metrů. Prý je pro ně ale pojmenování „jezírka“ hodně lichotivé, protože jde spíše o několik kaluží.