Krásy Moravského krasu

Moravský kras patří mezi nejoblíbenější přírodní destinace jižní Moravy a také do nejvýznamnějších krasových oblastí v celé střední Evropě. Nachází se zde okolo 1100 jeskyní a 5 z nich je přístupných veřejnosti, takže je můžete kdykoliv navštívit a dozvědět se nejrůznější zajímavosti o těchto přírodních úkazech. Patří mezi ně jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Punkevní, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek.
krápníky v jeskyni

Punkevní jeskyně

Patří k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším jeskyním v Moravském krasu. To z toho důvodu, že nám nabízí romantickou plavbu na lodičkách přímo na říčce Punkvě a také pohled na dno známé propasti Macocha. Punkevní jeskyně jsou rozděleny na tzv. Suchou a Mokrou část. Vstup je zahájen od Suché části, kde se návštěvníkům nabízí pohled na Přední, Střední a Zadní dómy s atraktivní krápníkovou výzdobou. Suchá část je zakončena pohledem na dno propasti Macocha. Mokrá část prohlídky zahrnuje plavbu od Prvního, přes Druhé a Třetí jezero až k Pohádkovému dómu, jednomu z nejkrásnějších prostorů Punkevní jeskyně. Prohlédnout si zde můžete známé krápníkové útvary stalagmity, stalaktity a stalagnáty.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Společně s Punkevní jeskyní ji řadíme mezi tzv. amatérské jeskyně, které dosahují délky přes 30 km. Sloupsko-šošůvské jeskyně se vyznačují rozsáhlým systémem chodeb a dómů s velkými podzemními dvoupatrovými propastmi. Nejznámější částí těchto jeskyní je Eliščina jeskyně, která je známá svojí akustikou v jejích prostorách, a proto zde často můžeme být svědky ukázek nejrůznější hudby a samozřejmostí je bohatá krápníková výzdoba. Komplex těchto jeskyní je řazen mezi největší v České republice. Návštěvníci mohou volit mezi krátkým nebo dlouhým okruhem. Tato jeskyně je známá nalezištěm koster nejrůznějších šelem jako jsou například medvědi, nebo lvi.
krápníkové jeskyně

728x90-1499170586.png

Jeskyně Výpustek

Je charakteristická svým labyrintem chodeb, které vznikly činností Křtinského potoka. Jako jediná ze všech pěti jeskyní má „armádní“ vzhled, a i tohle má svůj důvod. V minulých letech se jeskyni začalo věnovat Ministerstvo národní obrany a byl zde vybudován podzemní muniční sklad.

Jeskyně Balcarka

Je bohatá na krápníkovou výzdobu v nejrůznějším stylu. Opět zde najdeme vše, co od jeskyní můžeme očekávat – komplex chodeb, propastí, dómů. Trasa je rozdělena na několik úseků např. Wilsonova rotunda, nebo Galerie, či Přírodní chodbu. Poslední dvě zmíněné patří mezi jedny z nejkrásnějších prostorů. O důvod více toto místo navštívit.

Kateřinská jeskyně

Je tvořena Hlavním dómem, který je zároveň největším prostorem v celém krasu. I ten je známý pro svoji výbornou akustiku, a proto se zde pořádají občasné hudební koncerty. Jeskyně se vyznačuje nalezištěm především medvědích kostí. Najdeme zde nejrůznější krápníkové útvary, s různými názvy např. čarodějnice nebo Bambusový lesík, které jsou tvořeny stalagmity.

Krásy Moravského krasu
Ohodnoťte příspěvek