Nejznámější vonné esence do vířivek a zahradních i vnitřních bazénů

V bazénech a vířivkách lze aplikovat speciální prostředky, tzv. vonné esence. Musí být ovšem určeny přímo pro tento účel, neobsahují totiž alkohol, mají neutrální pH, nejsou pěnivé a nemění chemické složení vody uvnitř nádrže.

esence

Nejčastěji používané vonné esence

Levandule– svými příznivými účinky na lidský organismus je známa již několik tisíc let. Výborně zklidňuje psychiku a ulevuje při migrénách, bolestech hlavy a šíje a namoženého svalstva. S úspěchem se nasazuje na chřipková onemocnění a ostatní respirační choroby dýchacích cest. Majitelé koček by však měli zpozornět, levanduli totiž kočky nesnáší.

Máta– osvěží a provoní vzduch zejména v létě, má ochlazující efekt a do jisté míry i afrodiziakální. Na severu Afriky se z máty peprné připravuje vynikající čaj. Podobně jako u eukalyptu však buďte pozorní u dávkování, nesmíte překročit doporučený počet kapek do lázně, ačkoli to může svádět k tomu, že je vůně příliš slabá.
Pomeranč– velmi účinné antidepresivum, výtažky z pomerančových semen a éterické oleje obsahují uvolňující látky, které se dobře uplatní i v případě nevolnosti a nechutenství.

Citron– vynikajícím způsobem odpuzuje hmyz a při vyšších koncentracích je nepříjemný i pro domácí mazlíčky. S dávkováním opatrně, ale jedinečnou vůni jistě oceníte, neboť má velmi silné antibakteriální účinky. Působí i proti aktivitě virů.
Mandarinka– je to stimulátor a uklidňovací prostředek v jednom. Typická vůně je v oblibě zejména u dětí, lze ji však aplikovat i na unavené svaly, na bolesti hlavy, kloubů a páteře a pomáhá odstranit chronickou únavu.

vonná esence

Eukalyptus – eukalyptový olej je nejčastěji prodávanou vonnou esencí do bazénů, vířivek, ale i aromalamp. Je výborný při onemocněních dýchacích cest, osvěžuje vzduch, odstraňuje nepříjemné zápachy spáleniny z vaření, cigaretového kouře a mnohé další.