Pomoct dětem nekouřit můžete i vy!

O tom, že kouření:
škodí zdraví
oslabuje vůli člověka
je finančně náročnou záležitostí
nevypadá dobře
a v konečném důsledku i zabíjí… už ví i malé dítě
přestat kouřit.jpg

Ze všech stran se můžete rozhlédnout a všude narazíte na nějaké varovné propagační letáky, billboardy, reklamy v televizi nebo názorné ukázky toho, jak kuřák dopadne – na samotných krabičkách cigaret. I z toho důvodu, že se to dává na známost tak pečlivě, se už malým dětem dostává do podvědomí myšlenka a skutečnost, že kouření není vůbec dobré.
Ovšem i přes tento fakt, veškeré důkazy a zákazy a v neposlední řadě upozornění, že se mu je dobré vyhýbat obloukem, se jen málokteré dítě vyhne tomu, že cigaretu alespoň jednou v životě okusí.
žena s cigárem.jpg

Inspirace je někdy víc než cokoliv jiného

Vaše děti samozřejmě nemůžete na každém kroku kontrolovat a hlídat, jestli dělají to, co mají nebo to, co je správné. Můžete jim však poskytnou něco, co pro ně může být inspirací k tomu, aby neměly potřebu tuto „životní zkušenost“, která je nejvíce vyhledávaná v pubertě – vyzkoušet.
Aby vaše děti nekouřily,můžete je motivovat následovně:
· Sportovní aktivitou– nezdá se to pouze jako klišé, nepopíratelně lze sport (všeho druhu) zařadit mezi činnost, která má na svědomí i to, jaký životní styl vaše děti vedou, včetně zdravé stravy, odmítání alkoholu a cigaret.
· Vaším příkladem– to znamená, že jim nedáte očividní důkaz toho, proč to pro ně není správné, ale pro vás přijatelné. Máte větší šanci vychovat z vašich dětí nekuřáky v případě, že nimi budete i vy jako rodiče.
smrtící cigareta.jpg

Více jim zdůrazněte to, jaká je pravda

I přes veškeré množství informací o tom, do jaké míry může mít kouření fatální následky na život, jim možná není docela (a jasně) známo, co to vlastně obnáší. Není na škodu jim dát nějaký příklad člověka, který na to doplatil nebo jim v tomto světe plném internetu ukázat video, které bude mluvit za vše. Třeba potřebují jen jasně vidět, že to nejsou žádné pověry, ale holá pravda, která jim nedá šanci na to, aby mohly žít plnohodnotní život.
Ukažte jim, že jejich budoucnost mají ve svých rukou a pokud se jí chtějí dožít, měly by si vážit svého života naplno a nikoli se o něho obírat množstvím vykouřených cigaret.