Skvělá pomůcka pro výpočet mzdy!

Pracujete na dohodu o činnosti a neumíte si spočítat výplatu? Zdá se vám výpočet velmi složitý a hlavně – nevíte, odkud začít? Jaké srážky si máte z odměny odečíst a v jakém poměru? Lámete si s výpočtem hlavu a začínáte rozumět přísloví – je to jako španělská vesnice …

Ničeho se nemusíte obávat, s naší pomocí, respektive s kalkulačkou mzdy dpč si budete připadat jako mzdová účetní. Vy si totiž můžete již p ř e d e m vypočítat, kolik budete brát a jak vysoké budou vaše srážky z výplaty. Jak? Velmi jednoduše. Navštivte náš kalkulátor čisté mzdy, mrkněte na nápovědu a dosaďte ta správná čísla. Výsledek máte na jedno kliknutí, a to než řeknete „švec“!

bolest hlava

Je nutno ale znát výši vaší hrubé mzdy, od které se bude výpočet odvíjet. A pro vaši informaci doplňujeme, že ze mzdy zpravidla jako zaměstnanec odvádíte 4,5 procent na zdravotní pojištění a 6,5 procent na pojistné na sociální zabezpečení a patnáct procent zálohu na daň z příjmů.

POZOR!! Důležité! Pro samotnou dohodu o pracovní činnosti ale platí ještě jedno pravidlo, a to, že odvody ze mzdy (u této pracovní činnosti se správně má hovořit o odměně, ale mzda a plat je zaměstnancům jaksi bližší), respektive pojistné na zdravotní a sociální pojištění poputují státu pouze v případě, že vaše odměna v měsíci nedosáhne částky tři tisíce pět set korun hrubého a více! Tak je nastavený zákon.

české bankovky

To znamená, pokud si vyděláte na dohodu o pracovní činnosti DO 3.500, – Kč (max. 3.499 Kč), pak neodvádíte žádné pojistné, ale jen zálohu na daň. A někdy ani tu ne. Máme proto pro vás dobrou radu. Jestliže nikde současně nepracujete a váš pracovní poměr je p o u z e dohoda o činnosti, pak požádejte svého zaměstnavatele o Prohlášení poplatníka a podepište u něho daňové prohlášení.

Zaměstnanci znají tento formulář spíše pod názvem „daňovka“ nebo „růžovka“ – to podle růžové barvy formuláře. Jestliže podepíšete a uplatníte u zaměstnavatele slevu na poplatníka, pak ani nebudete odvádět zálohu na daň a ušetříte tak výrazný peníze.