Těžba bitcoinů na Islandu

Ano, je to tak. Těží se i v tomto státě, této zemi. Na začátek si dáme trošičku zeměpisu. Nebojte se, jen tak, pro přehled.
Island je stát na stejnojmenném ostrově mezi Severním ledovým a Atlantským oceánem. Těsně pod polárním kruhem. Co se týče počtu obyvatel, je nejméně zabydlen. Má tři sta tisíc obyvatel při své rozloze 103 125 km², a to z něj dělá nejřidčeji obydlený evropský stát.
islandská vlajka
Proto zaskočila malinká zprávička zasunutá někde na konci stránek, že je to právě tato země, ve které se spotřebuje na těžbu a výrobu coinů více energie, než kolik spotřebují domácnosti. Na provoz počítačů, které kryptoměny těží a tvoří je jí potřeba obrovské množství. I kvůli tomu, udělala svoji základnu řada firem zaměřených na virtuální měny, tvrdí agentura AP.
Jedním z center se stalo i pobřežní město Keflavík v opuštěné jižní části ostrova. Co sem těžaře a výrobce táhne? Tak především je to cena za elektrickou energii, ale v neposlední řadě je hodně veliká úspora za chlazení komponentů ve strojích. Tato položka vlastně prakticky zcela odpadá, a to právě kvůli klimatu zdejšího města a vlastně i celé země.
zlatá mince
Pan Jóhann Snorri Sigurbergsson, což je manažer jedné z více elektrárenských firem prohlásil, že těžba letos pravděpodobně dokonce zdvojnásobí spotřebu elektrické energie. Ta by se měla pohybovat v řádech 840 GW, kdežto domácnosti by měly teoreticky spotřebovat „jen“ 700 GW.
mapa Islandu
Abyste si udělali jen velmi přibližný obrázek, mohu sem napsat, že v domácích podmínkách vytěžit konkrétně bitcoin je v podstatě nemožné. Počítač totiž musí být relativně výkonný. Tedy, netěží on, ale přesněji dříve grafické karty AMD. V současnosti se těží pomocí obvodů FPGA, které však pravděpodobně brzo nahradil ASIC. To je speciální software určený k těžbě kryptoměn. Neznám vaši cenu za kilowat energie, ale vy sami si můžete spočítat výhodnost, nebo spíše nevýhodnost těžby jako jednotlivec na webu coinwarz. A pak uvidíte sami.